8 października 2021

„SKAZANI NA ONLINE – JAK SOBIE PORADZIĆ ZE SKUTKAMI PANDEMII?”

W czwartek 30 października w auli Szkoły Podstawowej i Liceum STRUMIENIE odbyła się konferencja zatytułowana: „Skazani na on-line. Jak poradzić sobie ze skutkami pandemii?”. Została ona zorganizowana przez placówki edukacyjne Stowarzyszenia STERNIK.

Dlaczego poruszyliśmy ten temat?

Od ponad roku doświadczaliśmy na własnej skórze: rodzice, nauczyciele i nasze dzieci zwielokrotnionej ekspozycji na ekran. Nie jest to rzecz nowa – ekran był od dawna konkurentem realnych relacji i w tej konkurencji coraz bardziej uzyskiwał przewagę. Edukacja zdalna ujawniła, co dzieje się, gdy zostanie przekroczony pewien próg. Wyzwania są różne: od fizycznych (jak np. otyłość) po psychiczne (uzależnienie cyfrowe, spadek formy psychicznej, z depresją włącznie, zniechęcenie i znużenie…). Są też niewątpliwie plusy odkrycia cyfrowego kontynentu: możliwość wykorzystania wielu ciekawych materiałów, spotkań z osobami, które są daleko, a prezentują wysoki poziom wiedzy i mądrości.

Nasi prelegenci dr Maciej Dębski – pedagog, socjolog, prezes Fundacji DBAM o MÓJ Z@SIĘG oraz dr Sabina Zalewska – psycholog rodziny, pedagog, terapeuta odpowiedzieli na kilka ważnych pytań:

– Jak wykorzystać nabyte umiejętności związane z nowymi technologiami ?
– Jak wygrać czas rodzinny?
– Jak zachować równowagę online-offline?
– Jak dbać o higienę cyfrową?
– Czy jest najlepszy czas, by podarować dziecku smartfona?

Prelegenci wskazywali na wiele dobrych praktyk rodzinnych i wychowawczych związanych z użytkowaniem nowych technologii. Jednocześnie wskazywali, że niezastąpiona jest dbałość o relacje, wychowanie w wartościach, zainteresowanie światem dziecka oraz dbałość o rozwój ich pasji i szukanie alternatyw dla cyfrowego świata.

Dziękujemy za Państwa obecność!
Dziękujemy także Instytucjom, które objęły Konferencję swoim patronatem, dobrze, że jesteście z nami!